:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -6°C mgła

Yerba mate - Amanda, La Oracion, Pajarito, Rosamonte

Herbata, Yerba Amanda Oracion Pajarito Rosamonte - zdjęcie, fotografia

Nie jestem oryginalna. Do picia mate zachęcił mnie Julio Cortazar, a ściślej jego wspaniała „Gra w klasy”. Nie jestem też oryginalna w doborze gatunków i marek yerba mate. Sięgam po te, które są łatwo dostępne w sklepach internetowych, popularne, oryginalne i klasyczne. Ale pociesza mnie fakt, że moje wybory pokrywają się z wyborami zdecydowanie wytrawniejszego ode mnie znawcy świętego ziela Indian Guarani – Wojciecha Cejrowskiego. Przyjmijmy więc, dla podtrzymania autorytetu tego teksu, że powyższego wyboru naprawdę smacznych yerba mate dokonał – prawie – Wojciech Cejrowski, a ja je tylko nieporadnie opisałam.

Słyszałam wiele dyskusji na temat najlepszych marek yerba mate i dochodzę do wniosku, że, jak to zwykle bywa, ile gustów, tyle wyborów. Jeśli już ktoś stale pije mate, a zazwyczaj jeśli się ją pije, to stale właśnie, sam wybiera sobie gatunek, markę, która najbardziej mu odpowiada. Z mate jest o tyle prościej, że chociaż napój to dla nas oryginalny, ekstrawagancki wręcz nadal, nie trzeba mieć grubego portfela, by delektować się nawet uchodzącymi za najwytrawniejsze yerba mate. Mamy na rynku kilkanaście bardzo znanych popularnych herbat tej odmiany i w nich przebierać możemy do woli, niezwiązani ceną, a jedynie upodobaniem do danego smaku czy działania.

Tak dla porządku wtrącić muszę, że picie mate wiąże się z wieloma korzyściami. Poza doznaniami smakowymi, aromatycznymi, estetycznymi, bo przecież sączenie tego napoju to wysublimowany rytuał, yerba posiada cudowne właściwości rozluźniające, orzeźwiające, pobudzające i zdrowotne. Mamy tu całe bogactwo witamin i minerałów. Już w latach 60-tych minionego wieku naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu stwierdzili autorytatywnie, że yerba mate posiada wszystkie witaminy niezbędne do podtrzymania życia.

Ponieważ lubię prawie wszystko co wytrawne i charakterystyczne, odpowiada mi yerba mate z dużą, rozbudowaną, a w każdym razie wyrazistą nutą goryczy. Tylko przypadek sprawił, że moje wybory pokrywają się niemal całkowicie z upodobaniami Wojciecha Cejrowskiego. Stąd pozwalam sobie przy opisywanych markach mate cytować jego opinie.

Yerba Mate Amanda jest chyba najbardziej znaną, bardzo popularną w Polsce marką herbaty z paragwajskiego ostrokrzewu. Co ciekawe, w historii powstania Amandy mamy polski akcent, bo to pochodzący z naszego kraju Jan Szychowski założył fabrykę, w której do dziś produkuje się ten gatunek. Ta rodem ze słynnej argentyńskiej prowincji Misiones, a ściślej z gospodarstwa La Cachuera, yerba mate występuje na rynku w różnych odmianach. Za najbardziej wartościową uchodzi Amanda despalada, będąca mieszanką pozbawionych gałązek, suszonych liści ostrokrzewu. A co do smaku i aromatu? Amanda moim zdaniem jest naprawdę pyszna, choć na pewno posiada też wielu przeciwników. W każdym razie Wojciech Cejrowski napisał o niej: „Najsmaczniejsza jaką znam”. Jest średnio mocna i z powodzeniem nadaje się do codziennej degustacji.

Yerba mate El Gaucho. Od razu na początek Cejrowski: - Gatunek sprowadzany przez firmę Argentyna i specjalnie dla niej pakowany. Urzekające pudełko i miły smak. Chyba najlepsza mate dla osób początkujących, choć jest raczej męska niż subtelna w smaku. Ma jedną wadę: krótko trzyma. To znaczy szybko wypłukuje się z niej cała moc. Ale może właśnie dlatego wydaje mi się być świetna dla początkujących – tak uważa podróżnik. Ja myślę podobnie, a nawet bardziej. Uważam tę mate za wyśmienitą, ma niepowtarzalny smak, który zawdzięcza grubym liściom i naprawdę niewielkiej ilości gałązek. Uprawia się ją ekologicznie we wspomnianej już prowincji Misiones w Argentynie. Szczególnie polecam, nie tylko początkującym.

Yerba mate La Oracion należy do tych, które Wojciech Cejrowski pije najczęściej. Ja nie, ale faktycznie doceniam jej, jak to ujął podróżnik, solidność i prostotę. Mimo delikatnego aromatu, jej gorycz jest wyraźnie wyczuwalna, według niektórych to smak prawdziwej, naturalnej mate, ten smak, który ginie w intensywniejszych odmianach. Dla mnie doskonała od czasu do czasu. La Oracion pochodzi z Argentyny.

Yerba Mate Pajarito wyróżnia się na tle powyższych tym, że pochodzi z Paragwaju, a dokładnie z Itapua, regionu położonego w południowo-wschodniej części tego kraju. Ale nie tylko tym. Wielu uważa Pajarito za markę luksusową, wręcz najlepszą mate na świecie. Produkowana jest przez firmę Lauro Raatz SA, posiadającą półwiekowe doświadczenie w przetwarzaniu paragwajskiego ostrokrzewu, dumę narodową Paragwaju, potrafiącą dziennie wytworzyć 20 ton doskonałej yerba mate. - Od niego zaczynałem. Nie wiem, czy chodzi o tak zwaną pierwszą miłość, co to nie rdzewieje, czy rzeczywiście to najsmaczniejszy gatunek, ale mnie do dziś pasuje najbardziej. Ale uwaga! Pajarito ma wyraźny i ostry smak. Zero delikatności, zero subtelności, to jest mate w stylu macho – tyle Wojciech Cejrowski.

Na koniec dwie marki mate, których nie ma na liście Cejrowskiego, ale które są na mojej. Rosamonte - lubię ją mimo różanego udziwnienia. Chodzi o fakt, że w trakcie produkcji Rosamonte długo leżakuje razem z drzewem różanym, stąd jej różany aromat – ale jest naprawdę delikatny. Marka pochodzi z Apostoles w Miosiones i cieszy się dobrą opinią, niektórzy nazywają ją nawet królową mate. Smaczna, pachnąca i pobudzająca.

Ale nie tak pobudzająca, jak yerba mate Cruz de Malta. Czasami, gdy właśnie pobudzenia nam brakuje – polecam tę markę. W smaku nie jest tak wyrazista jak w – uderzającym - działaniu.

romka

Yerba mate - Amanda, La Oracion, Pajarito, Rosamonte komentarze opinie

  • - niezalogowany 2012-07-17 07:49:14

    Drobna niescislosc - Cejrowski nie pisze o Amandzie despaladzie, czy o amandzie w ogole: „Najsmaczniejsza jaką znam”, tylko o Amandzie compuesta - czyli o amandzie ziolowej w zielonym opakowaniu. Bo sa znaczne roznice w smaku - czerwona amanda jest zwykla, niczym wyrozniajaca sie, niebieska troche lepsza, ale bez fajerwerkow, ale za to zielona (o ktorej wlasnie wspomina WC) jest SWIETNA! Poza tym git - wazne, ze sa osoby w Polsce pijace ym - dzieki temu jest dostepna.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Herbata, - więcej informacji