:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -0°C słabe opady śniegu

Wódka i Tequila

Wódka, Wódka Tequila - zdjęcie, fotografia

Wódka i Tequila - Przyznaję się bez bicia, że wódki w czystej postaci, jeśli rzecz uogólnić, nie lubię. Przede wszystkim za smak, jak luksusowa by nie była. Choć oczywiście są pewne sytuacje, dzięki którym czysta wódka staje się przeze mnie akceptowalna, ba, nawet lubiana. Jest też wreszcie tequila, która w moim świecie alkoholowych upodobań zajmuje osobne miejsce, zaszczytne. Jest pyszna i otoczona fantastycznym rytuałem picia, który dodaje jej klasy, a degustującym przyjemności.

Nie będę się gęsto spowiadać ze swojej niechęci do czystej wódki. Wolę rozwinąć myśl o wspomnianych sytuacjach, dzięki którym ukochany przez Polaków trunek i w moich oczach zyskuje na atrakcyjności. Otóż wódka jest w stanie dostarczyć mi przyjemnych doznań, gdy zmarznę i rozgrzać się niczym nie mogę. Wtedy taki kieliszeczek lub dwa czystej to czysta przyjemność. Pamiętam, jak bardzo smakowała mi Siwucha, kiedy wraz z ekipą żeglujących towarzyszy uratowaliśmy siebie i jacht od gromów i zawieruchy jakieś straszliwej burzy. Przemokniętym, zziębniętym, szczęśliwym po zażegnanym strachu – smakowała nam ta siwucha jak nic dotąd na ziemi. Mi również.

Jednak bez względu na sytuację zawsze będę wydzielać ze świata wódki, traktować osobno i z namaszczeniem, tequilę. Pyszny, meksykański mocny trunek ze sfermentowanego soku agave tequilana, czyli tzw. niebieskiej agawy. Po części na pewno tej mojej sympatii sprzyja fantazyjna forma picia tej wódki. Mówię o dwóch, przyjętych w Polsce sposobach. Zatem z solą i cytryną (w przypadku srebrnej tequili – silver tequila) lub z cynamonem i pomarańczą (w przypadku złotej tequili – gold tequila). Ponieważ generalnie mam słabość do wytrawnych smaków, szczególnie odpowiada mi forma Blanco, z cytryną czy limonką.

Konia z rzędem temu, kto wskaże najlepszą markę tequili. Kiedyś usłyszałam opinię, że Meksykanie nie wzięliby nawet do ust żadnej ze sprzedawanych w Polsce tequili. Ja kosztowałam kilku i muszę powiedzieć, że większość była znakomita. Również chyba najbardziej popularna Sierra jest – w moim odczuciu – w porządku. Ale wyżej oceniam dwie równie znane, choć może mniej powszechne, bo droższe, marki: Sauza i Olmeca.

Zwłaszcza tę ostatnią w mojej ulubionej odmianie Blanco – Silver określić można mianem luksusowej, a nawet doskonałej. Do butelek trafia w ciągu tygodnia od momentu zakończenia destylacji. Jak twierdzą fachowcy, temu pośpiechowi zawdzięczać ma fakt swojej powalającej przejrzystości. Olmeca Blanco jest jak kryształ. Do tego piękna, prosta, elegancka, równie kryształowa butelka z wytłoczonym wzorem charakterystycznym dla meksykańskiego zdobnictwa. Cena jak za taką jakość nie jest wygórowana. 0,7 kosztuje około 100 złotych.

Ale najwyższe laury otrzymują ode mnie Patron Silver Tequila oraz Patron Reposado Tequila. Meksykańskie trunki tej marki już niejeden nazwał arcydziełem i coś w tym jest. Przede wszystkim dlatego, że Patron nadal hołduje tradycji. Jego tequile destylowane są w 100% z soku blue weber agawy, porastającej góry Jalisco – miejsca, gdzie agave tequilana rośnie od wieków. Choć producent wprowadził do procesu destylacji pewną nowoczesność, potrafi umiejętnie połączyć ją ze starą metodą miażdżenia pieczonej agawy. Gdzieś w necie znalazłam tak rozbudowany, nawet nieco szalony, opis doznań smakowych, jakich dostarcza Patron Silver Tequila, że pozostając po wrażeniem tak autora tych słów, jak tequili, postanowiłam przytoczyć ów fragment w całości: „w Patron Silver Tequila słoneczne uczucie dotyka nosa słodkim i delikatnym pocałunkiem agawy, który jest zwodniczy. Na podniebieniu bardzo gładka i zmysłowa, przekształca się w ciepły karmel z miękkim masłem i delikatnymi przyprawami. Finisz to silniejsze przyprawy i długie, słodkie ciepło”. Od siebie powiem tylko, że tequila ta jest pyszna.

Patron Silver Tequila i Patron Reposado Tequila kosztują w Polsce około 200 złotych. Ta druga jest nieco droższa, bo to jakby doskonalsza forma pierwszej. Patron Reposado Tequila to mieszanka Silvera i Patron Anejo. Półroczne leżakowanie w dębowych beczkach wzbogaca jej smak o dodatkowy wymiar. Tym smakiem agawy i dębu warto się delektować, więc Reposado można śmiało smakować bez jakichkolwiek dodatków. Ponieważ uwielbiam dodatki, wolę Silvera, ale z czystym sumieniem polecam obie.


moffig

Wódka i Tequila komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wódka, - więcej informacji