:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

Tokaj ze Słowacji – cudowny

Wino, Tokaj Słowacji – cudowny - zdjęcie, fotografia

Mój mąż, ponieważ mnie dobrze zna, zrobił mi cudowny prezent. Tokaj ze Słowacji. Kilka buteleczek, każda inna i każda przepyszna. Nie dziwię się wcale Ludwikowi XIV, który o winach z Tokaju mawiał: „Wino królów – król win”. I nie dziwię się carom, carycom, szlachcie i w ogóle nikomu, kto uznał Tokaj za swój ulubiony trunek.

Troszkę historii. Jak się doczytałam, słowo tokaj pochodzi od słowiańskiego „stokaj”, oznaczającego zbieg dwóch rzek. A chodzi konkretnie o słowackie rzeki Bedrog i Cisę. Tokaj to malutki, nawet najmniejszy region Słowacji, reszta leży już po stronie węgierskiej.

Jestem pewna, że na doskonały smak wina Tokaj wpływ ma wielowiekowa tradycja jego wyrobu. Wszak uprawą winorośli w tym miejscu i w tym celu zajmowano się już za panowania rzymskiego.

Na cudowny smak wina Tokaj ma ponoć wpływ szlachetna pleśń Botrytis Cinerea oraz specyficzna gleba wulkaniczna regionu. Od lat Tokaj uważany jest za lekarstwo na szereg schorzeń, w tym problemy z sercem czy przewodem pokarmowym. Obok samorodnych win tokajskich wytrawnych i słodkich, wyróżnia się Tokajski Furmint i Tokajską Lipowinę.

Polecam!

Tokaj ze Słowacji – cudowny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wino, - więcej informacji