21°C lekkie zachmurzenie

Piwa typu stout - ciemne piwa stout

Piwo, stout ciemne stout - zdjęcie, fotografia

Piwa typu stout podbiły najpierw Irlandię, a potem cały świat. Guinness to najsłynniejsze, ciemne piwa - zwane także piwem górnej fermentacji - piwa stout. Niepowtarzalne i nie do podrobienia. Przez długi czas wierzono, że do warzenia Guinnessa dodaje się jakiś tajemniczy składnik, który decyduje o jego oryginalności. Tymczasem jedyna tajemnica tkwi w do perfekcji opracowanej recepturze, staranności warzenia, specjalnej procedurze palenia słodu i wysokiej jakości wszystkich składników.

Browar St. James"s Gate Brewery w Dublinie, gdzie od początku, czyli od drugiej połowy XVIII wieku, warzy się Guinnessa, to największy na świecie producent piwa stout, dodajmy, najsłynniejszego stout. Swego czasu, już w końcu XIX wieku, był to największy browar w ogóle. Szacuje się, że codziennie piwosze w różnych krajach, wypijają 9 milionów kufli Guinnessa, piwa, którego symbol jest taki sam, jak Irlandii - harfa.

Historia sukcesu zaczęła się w 1759 roku, kiedy to Arthur Guinness wynajął w Dublinie mały browar przy St. James"s Gate. Nie możemy nie wspomnieć, że umowę dzierżawy podpisano na 900 lat, roczną opłatę ustalono na 14 funtów. Browar szybko zaczął przynosić zyski. W 1770 roku właściciel wynalazł recepturę nowego, ciemnego piwa – z dodatkiem palonego jęczmienia (słodu). I to był strzał w dziesiątkę. Piwo zaczęto eksportować do Londynu. Również pod przewodnictwem syna Arthura – również Arthura – browar odnosił sukcesy i w 1840 roku zasłużył na miano największego browaru w Irlandii, a 20 lat później (gdy firmę prowadził syn Arthura - Benjamin Lee Guinness) stał się największym browarem na świecie. Obecnie należy do grupy Diageo.

Piwa typu stout Znamy różne rodzaje Piwa stout: Guinness Extra Stout, Guinness Foreign Extra Stout, Guinness Draught, Guinness North Star (to ostatnie można spróbować tylko w Guinness Storehouse St. James Gate Dublin). W Polsce irlandzki stout również odnosi sukcesy, cieszy się dużym uznaniem. Dość łatwo go zdobyć, jest dostępny w dobrych pubach i piwiarniach, można też kupić Guinnessa w marketach (zazwyczaj w butelkach, choć firma opracowała też specjalną puszkę, która pozwala na delektowanie się właściwie nalanym piwem, z odpowiednio oddzielającym się od piany płynem). Na bazie Guinnessa sporządza się wiele koktajli, między innymi Black Velvet czy Mulled. Najsłynniejszy stout utrzymuje dość wysoką cenę, ale znawcy twierdzą, że jest jej wart.

moffig

Piwa typu stout - ciemne piwa stout komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się